Myslite na pneumatiky nielen v zime

24.03.2020

"Pneumatiky sú tou časťou automobilu, ktorú – pokiaľ sme neboli účastníkmi dopravnej nehody – riešime dvakrát za rok, teda na jar a na jeseň, keď ich prezúvame."

Pneumatiky sú tou časťou automobilu, ktorú – pokiaľ sme neboli účastníkmi dopravnej nehody – riešime dvakrát za rok, teda na jar a na jeseň, keď ich prezúvame. Legislatíva stanovuje presné termíny, v ktorých musia byť vymenené – zimné pneumatiky sú povinnosťou pre každého šoféra v období od 15. novembra do 31. marca, ak je vozovka pokrytá námrazou, ľadom alebo snehom. V prípade, že by sa vodič stal účastníkom dopravnej nehody a nemal v uvedenom období prezuté pneumatiky, môže mať problémy nielen s riešením dopravnej nehody, ale aj s riešením poistnej udalosti. Poisťovňa má právo nevyplatiť mu časť poistného plnenia, v niektorých prípadoch dokonca aj celé. „Ak je v policajnej správe uvedené, že bola na vozovke snehová vrstva, ľad alebo námraza a vinník nemal na vozidle predpísané obutie v súlade so zákonom o cestnej premávke, teda vozidlo nebolo vybavené na všetkých nápravách pneumatikami určenými na jazdu na snehu, uplatníme voči poistenému regres, ak porušenie tejto povinnosti malo podstatný vplyv na vznik poistnej udalosti. To znamená, že si poisťovňa bude od neho nárokovať časť alebo celú náhradu poistného plnenia z povinného zmluvného poistenia,“ vysvetlil Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne. Polícia môže zároveň takémuto šoférovi zabrániť v pokračovaní v jazde.

Ako je to však s výmenou pneumatík pri ich opotrebovaní? Ako často by šoféri mali vymieňať ojazdené pneumatiky za nové? Predajca pneumatík Boris Martinovič radí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  1. Nepoužívajte pneumatiky vyrobené pred 10 a viac rokmi.
  2. Výrobcovia odporúčajú po piatich rokoch od prevádzky pravidelne (aspoň raz za rok) kontrolovať pneumatiky, či nejavia akékoľvek výrazné znaky opotrebovania, napr. praskliny, bubliny alebo iné povrchové nedostatky. Väčšina vodičov opotrebuje alebo poškodí pneumatiky ešte skôr, než dosiahnu maximálny vek.
  3. Nezabúdajte ani na fakt, že životnosť pneumatík závisí najmä od štýlu vašej jazdy, stavu vozidla, správneho nahustenia a od spôsobu ich skladovania medzi sezónami.
  4. Myslite aj na hĺbku dezénu pneumatík. Legislatíva stanovuje minimálnu hĺbku dezénu na 1,6 mm pri letných pneumatikách a 3,0 mm pri zimných pneumatikách.

Sledujte nás na sociálnych sieťach