Podcasty

Zodpovedne za seba
...alebo čo vám v škole o poistení nepovedali...

Vitajte v sekcii podcastov o poistení, ktoré sú primárne určené pre tzv. generáciu Z. A keďže „Z“ znamená aj „zodpovedný“, nazvali sme ju „Zodpovedne za seba“.

Je určená predovšetkým mladým ľuďom, ktorých vek už nemá príponu „-násť“, a tak plánujú a robia prvé vážnejšie rozhodnutia. Či už je to je štúdium mimo domova, prvé brigády a zamestnania, cestovanie na vlastnú päsť...

Inšpiráciou bol pre nás skutočný Adam z generácie Z. Má skutočne po maturite a skutočne rieši všetky otázky, ktorým sa tu venujeme. Jeho sprievodcami pri rozhodovaní sú odborníci z KOMUNÁLNEJ poisťovne. Pretože, ruku na srdce, finančné vzdelávanie, kam poistenie patrí, zatiaľ nie je silnou stránkou nášho vzdelávacieho systému.

A tak je načase, milí Adamovia aj Evy z generácie Z, aby sme spolu hovorili o tom, čo vám v škole ani doma o poistení nepovedali....

Poistenie bývania
Nenecháme vás v tom Každý, kto zažil väčšiu poistnú udalosť súvisiacu s bývaním vám zrejme potvrdí, že najťažšie boli chvíle bezprostredne po jej vzniku. Vtedy šok a paniku striedajú pocity bezradnosti a jediné, čo v danej situácii potrebujete, je pevná pomocná ruka.
Poistenie bývania
Stať sa môže všeličo, a nielen doma Poistné udalosti nemusia vždy znamenať škodu len na našom majetku alebo zdraví. Život prináša rôzne situácie a tie, pri ktorých neúmyselne poškodíme niekoho úplne cudzieho, nie sú ničím výnimočným. Vedeli ste však, že dobré poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vás môže ochrániť aj v takýchto prípadoch?
Poistenie bývania
Ani živly nechodia len po horách Mnohí z nás si určite pamätajú udalosti zo začiatku leta v roku 2021, kedy juh Moravy postihlo ničivé tornádo. Poškodilo približne 1 200 domov, pričom až dve stovky úplne zničilo. Viete si predstaviť, že by medzi nimi bol aj ten váš?
Poistenie bývania
Aby vás nezaskočili nečakané výdavky Kým cena nehnuteľností rastie, bežné zariadenie a vybavenie domácnosti sa opotrebovávajú a strácajú hodnotu. Čo však v prípade, keď o ne nečakane prídete v dôsledku živelnej udalosti či krádeže? Je možné poistiť si domácnosť tak, aby ste si za vyplatenú poistnú sumu mohli kúpiť nové?
Zodpovedne za seba
Adam na cestách – vystačí si s kartou poistenca? Krátke aj dlhšie výlety do zahraničia môžu byť príjemným únikom z každodenného stereotypu. A hoci súčasná situácia cestovaniu veľmi nepraje, je dobré byť pripravení aj na lepšie časy. A tiež na situácie, ktoré by vám potom vašu cestovateľskú pohodu mohli narušiť. Tomu, na čo všetko treba myslieť ešte predtým, než zbalíme kufor a vyrazíme, sa venujeme v ďalšej epizóde seriálu Zodpovedne za seba. Na Adamove otázky týkajúce sa cestovného poistenia odpovedá Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Zodpovedne za seba
Adam myslí na budúcnosť – oplatí sa investovať už teraz? Nie každý dvadsiatnik musí mať automaticky „hlboko do vrecka“. Mnohí z nich pracujú už popri štúdiu, absolvujú letné brigády, prípadne dostali od rodičov financie z tzv. detskej poistky, ktorá ešte pred 20-timi rokmi znamenala predovšetkým „šetrenie do dospelosti“. Ako na prahu dospelosti správne skombinovať poistenie s investovaním, poradí Adamovi v ďalšej epizóde podcastov Zodpovedne za seba Beata Vojtechová, riaditeľka úseku poistenia osôb z KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Zodpovedne za seba
Adam má „prechodné bydlisko“ – aké poistenie potrebuje? Vo vlastnom ešte nebýva, no uvedomuje si, že zodpovednosť nesie aj za zariadenie v prenajatom byte či na internátnej izbe. Rovnako tak potrebuje chrániť vlastné veci, ktoré si na dočasnú adresu priniesol. Čo pokryje poistenie rodičovskej domácnosti a na čo je dobré mať uzatvorené poistenie zodpovednosti nájomcu? Dozviete sa v ďalšej epizóde seriálu Zodpovedne za seba, kde na otázky súvisiace s poistením majetku Adamovi odpovedá Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Zodpovedne za seba
Adam má „nové“ auto Presnejšie 11-ročnú Škodu Octavia, ktorú mu kúpil otec. Využíva ju najmä na dochádzanie do Brna, kde študuje na vysokej škole.
Poistenie bývania
Na poistnej sume záleží Bola to zrejme vaša najväčšia finančná investícia v živote. Tiež je vysoko pravdepodobné, že za posledných niekoľko rokov jej hodnota narástla o desiatky percent. Na mieste je preto otázka: Kedy ste si naposledy aktualizovali poistnú zmluvu na vašu nehnuteľnosť?
 

Sledujte nás na sociálnych sieťach