Už tento víkend otvoria vysokohorské turistické chodníky v Tatrách

14.06.2017

"Vysokohorské turistické chodníky vo Vysokých a Nízkych Tatrách budú od 16. júna opäť dostupné návštevníkom."

Sedem tipov ako túru absolvovať bezpečne

Vysokohorské turistické chodníky vo Vysokých a Nízkych Tatrách budú od 16. júna opäť dostupné návštevníkom. Len Vysoké Tatry každoročne navštívia desaťtisíce turistov. Väčšina z nich absolvuje túru bezpečne. Horská záchranná služba však každoročne eviduje stovky úrazov. V prípade zranenia hradí liečebné náklady všeobecné zdravotné poistenie. Nevzťahuje sa však na prípadný zásah horskej služby.

Minulý rok bol pre slovenský cestovný ruch mimoriadne úspešný. Dovolenku na Slovensku strávili takmer tri milióny domácich a vyše dva milióny zahraničných turistov, čo predstavuje 16 %-ný medziročný nárast návštevníkov ubytovacích zariadení. Súčasné geopolitické pomery, v ktorých kľúčovú úlohu pri výbere dovolenkovej destinácie zohráva bezpečnosť, nasvedčujú, že sa rovnaká situácia zopakuje aj tento rok.

Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že turistov v hlavnej letnej sezóne 2016 (júl – august) lákali okrem Bratislavy hlavne horské oblasti - Poprad (takmer 135-tisíc návštevníkov ubytovacích zariadení) a Liptovský Mikuláš (takmer 110-tisíc návštevníkov). Rastúci záujem o tieto oblasti potvrdzujú aj tatranské informačné kancelárie, ktoré počas letných prázdnin v roku 2016 navštívilo o 14,6 % viac turistov než v predchádzajúcom roku.

Úrazy v horách
Podľa oficiálnych štatistík Horskej záchrannej služby (HZS) prijalo operačné stredisko tiesňového volania len v minulom roku celkovo 1 136 žiadostí o pomoc na linke 18 300; 193 z nich v letnom období. Vzhľadom na to, že aj jednotlivé oblastné strediská horských záchranárov zaznamenali množstvo žiadostí, číslo nie je konečné.

Náklady spojené s liečbou úrazu preplatí povinné zdravotné poistenie, výdavky za zásah horskej služby už nie. Pre takéto prípady je vhodné mať uzatvorené tuzemské cestovné poistenie. To hradí škodu na majetku alebo ujmu na zdraví inému, trvalé následky a smrť následkom úrazu, krádež, lúpež, či poškodenie batožiny. „Balík poistenia Komplet ponúka poistencovi aj rozšírené služby – storno zájazdu či zásah HZS,“ hovorí Peter Žilka, vedúci Oddelenia vzniku a vývoja poistných produktov KOMUNÁLNEJ poisťovne. „Za tri dni zaplatíte ako bežný turista 1,69 € na osobu a v prípade, že vám úraz privodí trvalé následky na zdraví, poisťovňa vám po ustálení ich rozsahu vyplatí poistné plnenie až do výšky 6 600 eur. Ak spôsobíte škodu alebo ujmu na zdraví inému, poisťovňa ju uhradí za vás do sumy 33 200 eur,“ dodal P. Žilka. Poistenie horskej služby pokryje náklady spojené s technickou časťou zásahu poskytnutého HZS, predovšetkým činnosti spojené s pátraním, vyslobodzovaním, transportom zraneného, ale aj prevoz telesných pozostatkov osoby, ktorá v horách zahynula.

7 turistických tipov

  • informujte sa o aktuálnych poveternostných podmienkach a počítajte s možnými výkyvy počasia
  • pred cestou sa poistite; ak sa chystáte na túru vo vysokohorskom teréne, uzavrite poistenie, ktoré kryje aj prípadný zásah Horskej záchrannej služby
  • pohybujte sa len po vyznačených chodníkoch - riaďte sa značkami 
  • nepreceňujte svoje sily
  • na túru choďte minimálne vo dvojici
  • pred odchodom sa zapíšte do „Knihy výletov a túr“
  • dodržiavajte odporúčania HZS

Sledujte nás na sociálnych sieťach