Cyklistická sezóna sa začala. Majte sa na pozore pred zlodejmi

26.04.2021

"Počas pandémie koronavírusu rapídne vzrástol záujem o cyklistiku. Okrem bezpečnej jazdy musia cyklisti myslieť aj na zabezpečenie svojho dvojkolesového „tátoša“."

Počas pandémie koronavírusu rapídne vzrástol záujem o cyklistiku. Okrem bezpečnej jazdy musia cyklisti myslieť aj na zabezpečenie svojho dvojkolesového „tátoša“. V prípade jeho krádeže z pivnice alebo garáže si škodu možno uplatniť z poistenia domácnosti.

Podľa policajnej štatistiky sa „dlhoprstým“ podarilo vlani odcudziť 696 bicyklov, čím cyklistom spôsobili škodu vo výške 601-tisíc eur. Počet krádeží je oveľa vyšší, no strážcom zákona sa podarí objasniť približne len tretinu prípadov. Kým v bytových domoch bicykle najčastejšie miznú zo spoločných priestorov, ako je pivnica, schodisko alebo kočikáreň, v rodinných domoch sú zase v hľadáčiku zlodejov hlavne garáže.

Ukradnutý bicykel vám preplatí poistenie
Náhradu škody za odcudzený bicykel je možné uplatniť z poistenia domácnosti ProDomo od KOMUNÁLNEJ poisťovne. Za súčasť bytu sa považuje pivnica alebo garáž so samostatným a uzamykateľným vchodom, ktorý využívajú výhradne členovia poistenej domácnosti. „V prípade krádeže je bicykel automaticky krytý z poistenia domácnosti – bez ohľadu na to, či je uskladnený v byte alebo v pivnici,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Nárok na poistné plnenie vzniká len vtedy, ak sú dvere do pivnice pevnej konštrukcie a uzamknuté cylindrickou vložkou, aby sa zabránilo bezkľúčovému otvoreniu. „V spoločných uzamykateľných priestoroch, ku ktorým majú prístup aj ostatní vlastníci bytov, ako je napr. kočikáreň, je výška poistného krytia podľa zvoleného balíka až do sumy 1 500 eur,“ pokračuje D. Zemánek.

Nedajte zlodejom žiadnu šancu
Sociálne siete sú zaplavené stovkami inzerátov nešťastných majiteľov, ktorí žiadajú o pomoc pri pátraní odcudzeného bicykla. Tomáš Cepka z portálu MTBIKER im radí, aby investovali do zámkov s vyššou bezpečnostnou triedou, napr. skladacích alebo v tvare písmena D. Doplnkom môžu byť aj alarmy a neviditeľné nátery s unikátnym evidenčným číslom, ktoré je viditeľné len pod UV svetlom. Kvalitnejšie elektrobicykle zase majú zabudovaný GPS lokalizátor s vlastným napájaním a prostredníctvom aplikácie je možné zistiť jeho polohu.

Stále však platí, najbezpečnejšie miesto na uskladnenie bicykla je priamo v domácnosti – najmä, ak ide o drahšie kúsky. „Najmenej miesta zaberie bicykel zavesený na stene v horizontálnej alebo vertikálnej polohe či na strope. Bezpečnosť treba zvlášť riešiť, ak sú doma prítomné deti alebo domáce zvieratá,“ uzatvára T. Cepka.

Sledujte nás na sociálnych sieťach