Adam váha - poistiť či nepoistiť auto?

Predstavte si, že máte dvadsať a svoje prvé auto.

Už viete, že vaše povinné zmluvné poistenie chráni predovšetkým iné autá a iných vodičov. A tak sa celkom prirodzene zamýšľate aj nad otázkou, z čoho by ste v prípade nehody pokryli škody na vlastnom aute. Napokon, žiadnu nehodu spôsobiť nemusíte, úplne stačí padnutý strom, poriadne krupobitie či diviak, ktorý vám nečakane vbehne do cesty... Rovnako uvažuje aj študent Adam, reálna postava z nášho seriálu Zodpovedne za seba.

Adamovo „nové“ auto má 11 rokov, a tak sa najčastejšie stretáva s názorom, že tzv. KASKO, teda havarijné poistenie, nepotrebuje. Ale ako to už býva, je dobré vypočuť si aj argumenty z druhej strany a možno na základe porovnania „pre a proti“ dospejete k celkom prekvapivému záveru. Spolu s Adamom preto sumarizujeme, čo o havarijnom poistení možno ešte neviete.

  1. Ak sa držíte príslovia „staré vrece nepotrebuje novú záplatu“, v servise by ste mohli zostať zaskočení. Možno má vaše auto už 11 rokov, no pri oprave bude rozhodne potrebovať nové náhradné diely. Ich plnú cenu ako aj náklady na opravu pokryje KASKO, ktoré môžete uzatvoriť až do veku 15 rokov vozidla.
  2. Keď už hovoríme o veku vozidla – aká je pravdepodobnosť, že sa vám pokazí nové auto? Určite menšia, ako v prípade, že to vaše má už spomínaných jedenásť. Havarijné poistenie však pokrýva aj asistenčné služby, v rámci ktorých sú zahrnuté napríklad náklady na odťah vozidla či oprava na mieste do stanoveného limitu.
  3. Spoliehať sa na to, že skúsený vodič KASKO nepotrebuje, je chyba, a to bez ohľadu na vek a počet najazdených kilometrov. Vaše auto totiž môže poškodiť aj zľadovatená masa snehu, ktorá sa zošuchne zo strechy, padnutý strom alebo silné letné krupobitie, ktoré vás zastihne na ceste. Stačí si spomenúť na živelné udalosti, ktorých frekvencia každým rokom pribúda aj na Slovensku.
  4. Havarijné poistenie môžete uzatvoriť aj online, bez obhliadky vozidla to však na rozdiel od PZP nepôjde. Obhliadku vám KOMUNÁLNA poisťovňa zabezpečí do 48 hodín.
  5. Havarijné poistenie môže pre študenta či absolventa predstavovať väčšiu finančnú zaťaž, a tak si periodicitu platby môže nastaviť podľa potreby – štvrťročne, polročne alebo ročne. Pri ročnej platbe však získate zvýhodnenú výšku poistného.
  6. To, že „otáčate každé euro“, môže byť paradoxne ten najlepší dôvod na havarijné poistenie. Náklady na opravu totiž môžu dosiahnuť rádovo stovky až tisícky eur. Ak vašim mesačným rozpočtom dokáže zamávať nedoplatok za elektrinu, predstavte si, že vám v servise vystavia faktúru na 300 eur za výmenu čelného skla. A to sa, chvalabohu, nestalo nič vážnejšie...

V prípade, že vás zaujíma viac, vypočujte si podcast, v ktorom sa Adam radí o havarijnom poistení s Dušanom Zemánkom, riaditeľom úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Sledujte nás na sociálnych sieťach