Škody z vlámaní sa zdvojnásobili

19.06.2018

"Viac ako pätina z minuloročných 25-tisíc prípadov majetkovej trestnej činnosti bola zavinená krádežou vlámaním. Následkom tejto kriminality došlo medziročne k nárastu sumy vyplatenej z poistenia domácností a nehnuteľností. Vyplýva to z údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne."

Viac ako pätina z minuloročných 25-tisíc prípadov majetkovej trestnej činnosti bola zavinená krádežou vlámaním*. Následkom tejto kriminality došlo medziročne k nárastu sumy vyplatenej z poistenia domácností a nehnuteľností. Vyplýva to z údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne.

V roku 2017 zaznamenal Policajný zbor Slovenskej republiky 5 720 trestných činov krádeže vlámaním. V tom istom roku vyplatila KOMUNÁLNA poisťovňa dvojnásobne vyššie poistné plnenie následkom vlámaní než v predchádzajúcom roku. Najviac poistných udalostí zaznamenala v minulom roku žilinská pobočka KOMUNÁLNEJ poisťovne. Rovnaká pobočka evidovala aj poistnú udalosť s najvyšším poistným plnením. „Škoda vo výške takmer 3 400 eur vznikla odcudzením majetku počas vlámania do nehnuteľnosti,“ povedal Peter Žilka, zástupca riaditeľa úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Poškodenému môže škody spôsobené zlodejmi kompenzovať poistenie domácnosti. Poistenie sa pritom týka nielen domu či bytu, ale aj nebytových priestorov. V takom prípade sú poistené aj veci v kočikárni či pivnici alebo na oplotenom pozemku pri domácnosti – napríklad bicykle v garáži, náradie v domácej dielni či kôlni alebo záhradný nábytok na terase. Klienti si zvyčajne poistenie domácnosti vyskladajú podľa vlastných preferencií. „V KOMUNÁLNEJ poisťovni máme v ponuke tri balíky poistenia – od základného krytia až po komplexnú ochranu, ktorá zahŕňa najpestrejšie poistné krytie,“ povedal P. Žilka. Riziká krádež a lúpež sú súčasťou balíkov OPTIMUM a EXCELENT.

Poistenie domácnosti stojí od 15 eur mesačne. „Cenu ovplyvňuje viacero faktorov – napríklad veľkosť domácnosti, lokalita – a samozrejme hodnota vybavenia domácnosti,“ hovorí P. Žilka. Rozdiel v cene balíkov OPTIMUM a EXCELENT pri 3-izbovom byte je do 10 eur mesačne.

Na čo si treba pri poistení domácnosti dávať pozor?

  • Poistnú sumu je potrebné nastaviť tak, aby odzrkadľovala reálnu hodnotu zariadenia domácnosti.
  • Po rekonštrukcii domácnosti treba pamätať na prehodnotenie výšky poistky, s čím pomôžu odborníci z poisťovne.
  • Poistenie nehnuteľnosti bez domácnosti a naopak nie je úplné a klient sa tak vystavuje riziku, že v prípade škody bude opravy hradiť z vlastných prostriedkov
    • Predmetom poistenia nehnuteľnosti sú rodinné domy a byty, chaty, garáže, ploty, bazény, ale aj stavebný materiál.
    • Veci osobnej potreby členov domácnosti, ktoré nie sú pevne spojené s nehnuteľnosťou, napr. nábytok, koberce, obrazy, odevy, knihy, veci zberateľskej hodnoty, športové potreby, elektrospotrebiče, ale aj stavebné súčasti domácnosti (napr. maľovky, tapety, parkety, obklady) nie sú v prípade škody hradené z poistenia nehnuteľnosti, ale z poistenia domácnosti.

* Zdroj: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=v-roku-2017-bolo-spachanych-66-215-trestnych-cinov

Sledujte nás na sociálnych sieťach