Zranili ste sa na neudržiavanom chodníku? Máte nárok na náhradu škody

24.01.2020

"Mráz a snehová nádielka aj túto zimu spôsobili poľadovicu takmer na celom Slovensku. Už druhý rok je za údržbu chodníkov zodpovedná samospráva, čiže mestá a obce."

Mráz a snehová nádielka aj túto zimu spôsobili poľadovicu takmer na celom Slovensku. Už druhý rok je za údržbu chodníkov zodpovedná samospráva, čiže mestá a obce.

Stáva sa však, že pri extrémnom počasí samospráva ani pri využití všetkých kapacít nedokáže udržiavať cesty a chodníky upravené. Mestá a obce sa starajú o verejné priestranstvá, zodpovedajú teda aj za škody, ktoré vzniknú na neodpratanom či zľadovatenom chodníku. Povinnosti za údržbu chodníka ich nezbavuje ani tabuľa s oznamom, že chodník sa v zime neudržiava. Za obdobie, odkedy platí novela zákona o pozemných komunikáciách, neevidujeme prípad, že by sa niekto zranil na neupravenom chodníku a žiadal od mesta kompenzáciu. Takéto eventuality máme zahrnuté aj v poistení mesta,“ uviedla Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta Malacky.

Máte nárok na finančnú náhradu v prípade, že sa zraníte na zľadovatenom chodníku a budete sa dlhodobo liečiť?

„Pre prípad pádu na zľadovatenom chodníku odporúčame mať uzatvorené úrazové poistenie alebo pripoistenie k životnému poisteniu. V takom prípade si môže náš klient uplatňovať náhradu škody,“ objasňuje Blanka Hatalová, členka predstavenstva KOMUNÁLNEJ poisťovne. Dodáva však, že pokiaľ ide o vážnejší úraz, treba privolať napríklad mestskú políciu, ktorá stav povrchu chodníka zdokumentuje a následne je možné uplatniť náhradu škody u samosprávy, ktorá je za údržbu zodpovedná. Ten, kto utrpel úraz a pri páde si poškodil aj majetok (mobil či oblečenie), má nárok na náhradu škody týchto vecí.

Ak si chcete uplatniť náhradu škody od mesta, postup je nasledovný:

  1. Zdokumentujte zľadovatený chodník formou fotografií a zápisnice s podpisom svedkov.
  2. Zašlite písomnú žiadosť na mestský alebo obecný úrad, ktorý zodpovedá za chodník.
  3. Mesto alebo obec následne kontaktuje svoju poisťovňu a náhrada škody bude uhradená z poistenia zodpovednosti za škodu.
  4. Poisťovňa bude od vás neskôr prostredníctvom obce alebo mesta požadovať preukázanie priebehu vzniku škody a aj výšku nároku, ktorý od obce požadujete.

Buďte však opatrní. Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga upozorňuje: Pri páde na zľadovatenom teréne prevládajú poranenia dolných a horných končatín, hlavy a chrbtice. Pokiaľ spadnete a nič vás nebolí, je zbytočné volať záchrannú službu. Ak však máte podozrenie na zranenie, odporúčam volať Záchrannú zdravotnú službu na čísle 155. V prípade, ak sa nachádzate v horskej oblasti, kontaktujte Horskú záchrannú službu 18 300.“

Sledujte nás na sociálnych sieťach