Poistenie zodpovednosti vám môže ušetriť desaťtisíce eur. Paradoxne ho podceňujeme najviac

Máte uzatvorené úrazové poistenie, havarijné poistenie aj poistenie domácnosti?

Ak chcete byť naozaj chránení „pre každý prípad“, skontrolujte si, či a ako máte poistenú zodpovednosť za škodu. Nenápadné, často podceňované poistenie, vás totiž môže uchrániť pred výdavkami rádovo v desiatkach tisícov eur. Pýtate sa, kde a kedy by ste sa takému riziku vystavili? Odpoveď je – prakticky všade a každý deň.

Typickým príkladom poistenia zodpovednosti za škodu je povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. Ak svojím autom spôsobíte niekomu škodu, poisťovňa za vás zaplatí opravu a prípadné ďalšie nároky poškodeného vodiča v rámci stanovených limitov. Tento typ poistenia zodpovednosti je daný zákonom. V bežnom živote však môžete neúmyselne spôsobiť množstvo iných „nehôd“, ktoré vás môžu stáť tisíce eur. Pozrite si, aké rôzne situácie je dobré predvídať.

Vytopili ste suseda? Alebo hneď niekoľkých? Dobré susedské vzťahy mnohé vyriešia, no je dosť pravdepodobné, že náklady na novú maľovku a poškodené zariadenie domácnosti budú požadovať od vás. Alebo si predstavte, že vaše deti rozbijú v škole okno, či nechtiac pri športe ublížia spoluhráčovi. Toto všetko sú situácie, ktoré môžu skončiť v občiansko-právnom konaní, kde si protistrana bude od vás uplatňovať náhradu škody. A tá zase môže presiahnuť hodnotu vašich dlhoročných úspor či disponibilného majetku. „V takýchto situáciách pomôže tzv. poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a majetku voči tretím osobám. Najčastejšie sa uzatvára v rámci poistenia domu či bytu, kedy chráni všetkých rodinných príslušníkov v rámci spoločnej domácnosti. Nemusí byť však v zmluve zahrnuté automaticky. Je preto dôležité si skontrolovať, či ho vo svojom poistení naozaj máte a aká je výška poistnej sumy," radí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne. Pokiaľ ide o krytie, odporúča poistiť sa aspoň na sumu 30 000 eur. „Neexistuje univerzálne odporúčanie, potencionálnu výšku škody by ste si mali dobre zvážiť sami alebo požiadať o radu poistného poradcu. Je totiž rozdiel, či bývate na dedine alebo v centre hlavného mesta, kde by sneh padajúci z vašej strechy mohol poškodiť hneď niekoľko drahých vozidiel parkujúcich na ulici. Okrem preventívnych opatrení na zabezpečenie strechy je preto dobré myslieť aj krytie vyšších škôd vyplývajúcich z vlastníctva nehnuteľnosti.“ Mimochodom, poistenie zodpovednosti vás chráni aj pre prípadmi, kedy by si protistrana od vás nárokovala neprimerane vysokú náhradu škody. „Poisťovňa vstupuje do tohto sporu a môže vyžiadať znalecké posudky na preukázanie skutočnej škody," uzatvára D. Zemánek.

Sledujte nás na sociálnych sieťach