Ako ochrániť vozidlo pred zlodejmi?

Vykradnuté vozidlo je nočnou morou každého majiteľa. Podľa údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne zlodeji vlani spôsobili priemernú škodu vo výške 2 680 eur.

Vykradnuté vozidlo je nočnou morou každého majiteľa. Klienti KOMUNÁLNEJ poisťovne najčastejšie hlásia odcudzenie LCD multifunkčného ovládacieho informačného panelu, ktorého súčasťou je autorádio či navigácia. Častým úlovkom zlodejov sú tiež disky z ľahkých zliatin, volanty s airbagmi, svetlomety, katalyzátory a cúvacie kamery.

Podľa štatistiky kriminality MV SR došlo vlani k 1 299 krádežiam vecí z vozidiel a súčiastok do áut. Najčastejšie sa tak dialo v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Dôsledky vyčíňania zlodejov si v mnohých prípadoch vyžadujú návštevu servisu, čo pre vodičov predstavuje ďalšie dodatočné náklady. „Priemerná výška škody, ktorá bola našim klientom vyplatená v súvislosti s krádežami častí motorových vozidiel, predstavovala v minulom roku sumu 2 680 eur,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Škody spôsobené krádežou kryje havarijné poistenie. Pri stanovení poistnej sumy netreba zabúdať k základnej cene vozidla pripočítať aj cenu doplnkovej výbavy. Pokiaľ ide o batožinu, za tú sa považujú veci osobnej potreby uložené v priestore na to určenom alebo v uzamknutom strešnom boxe vozidla. KOMUNÁLNA poisťovňa ponúka poistenie batožiny ako bezplatný benefit k havarijnému poisteniu na 24 mesiacov. Aj v prípade krádeže však platia určité pravidlá, kedy má poisťovňa v prípade ich nedodržania nárok na zníženie poistného plnenia. „Predpísané spôsoby zabezpečenia vozidla, respektíve jeho častí, sú dohodnuté v poistnej zmluve. V súčasnosti však už nie je možné nájsť na trhu motorové vozidlo, ktoré má rádovo desať a menej rokov a nemá minimálne imobilizér v kľúči,“ dodáva D. Zemánek.

Krádež je potrebné čo najskôr zdokumentovať a nahlásiť do poisťovne. Možno tak urobiť aj prostredníctvom novej mobilnej aplikácie KOMUNÁLNA poisťovňa, ktorej súčasťou je automatické rozoznávanie dokladov na nahraných fotografiách, popis poistnej udalosti cez hlasovú správu, či možnosť okamžitého spojenia s asistenčnou službou. Aplikácia KOMUNÁLNA poisťovňa je dostupná v aplikačných obchodoch Google Play a App Store.

Ako eliminovať riziko vykradnutia?

  • Pred odchodom od vozidla vždy skontrolujte, či je uzamknuté. Nezabudnite na kufor a strešné okno.
  • Ak je to možné, parkujte v garáži, na stráženom parkovisku alebo v blízkosti miesta vášho bydliska.
  • Náhradné kľúče a osobné doklady noste vždy so sebou - nikdy ich nenechávajte vo vozidle.
  • Veci vyššej hodnoty a iné cennosti dobre „ukryte“ pred zrakom zlodejov – v ideálnom prípade ich vo vozidle nenechávajte vôbec.

Sledujte nás na sociálnych sieťach